Въпроси по политиките за контрол на тютюна към кандидатите за членове на Европейския парламент

Гражданската Коалиция за живот без тютюнев дим отправи въпроси по политиките за контрол на тютюна към политическите партии и коалиции, които ще участват в предстоящите избори за членове на Европейския парламент. В писмо от 8 май 2019 г. Коалицията отправи искане до 20 май 2019 г. кандидатите да споделят техните визия и намерения за ограничаване на тютюнопушенето на територията на Европейския съюз, като част от политиката им за опазване на общественото здраве.

В писмата до кандидатите Коалицията отправи конкретни въпроси, свързани с политиките за контрол на тютюна:

  • Бихте ли подкрепили преразглеждане на регулациите в рамките на ЕС за рекламата, стимулиране на продажбите на тютюневи изделия и спонсорството от страна на тютюневата индустрия, приети с Директива 2003/33/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 26 май 2003 година относно рекламирането и спонсорството на тютюневи изделия?
  • Бихте ли подкрепили усилията в рамките на Европейския парламент, които да подтикнат Европейската комисия и страните членки на ЕС към прекратяване на правно обвързващите споразумения на ЕС с три фирми производителки на тютюневи изделия: с Джапан Табако Интернешънъл (JTI), което изтича през 2022 г.; с British American Tobacco (БАТ) и с Imperial Brands, които изтичат през 2030 г.?
  • Бихте ли подкрепили изследвания за установяване дали съществуващите политики оказват въздействие върху привлекателността, потреблението, смъртността и заболеваемостта от употребата на тютюневи изделия?
  • Като членове на Европейския парламент, представителите на Вашата политическа сила биха ли предприели правни действия в защита на политиките в областта на общественото здраве от намесата на тютюневата индустрия?
  • Бихте ли подкрепили преразглеждане на регулациите в рамките на ЕС по отношение акцизите на тютюневите изделия?

Коалицията очаква в срок до 20 май 2019 г. политическите партии и коалиции да изпратят своите принципни програми, свързани с опазването на общественото здраве, както и отговори на поставените в писмото въпроси.

Нивата на тютюнопушене в България са сред най-високите измежду страните членки на ЕС. Статистиката на Евростат подрежда България между 1-во и 3-то място в различните класации за потребление на цигари. На този фон страната ни поддържа едно от най-ниските нива на средна продължителност на живот сред страните-членки на ЕС и едно от най-високи нива по преждевременна смъртност.