Мнозинството българи очакват решителни мерки за ограничаване на тютюнопушенето и държавните институции са готови да ги предприемат, стана ясно на междуинституционална кръгла маса на тема “По-добри закони – за по-добро здраве”, която се проведе на 5 декември 2018 г. в София. Организатори на форума бяха Световната здравна организация (СЗО), Министерството на здравеопазването (МЗ) и гражданската Коалиция за живот без тютюнев дим.
Над 60 представители на държавни и научни институции, депутати, представители на международни организации и специалисти в областите на здравето, образованието и обществените науки, се съгласиха, че България е сред най-тежко засегнатите от тютюнопушенето в Европа страни и в обществото назрява консенсус за решаването на проблема. Ето защо са необходими по-строги закони и стриктно спазване на съществуващите мерки в подкрепа на общественото здраве и държавническа воля за това.
Над един милион от пушачите в България ще умрат от болести, свързани с тютюнопушенето, при сегашните нива на пушене, алармира представителят на СЗО в България д-р Скендер Сила. “Не можем да позволим нито минута повече хората в България да умират като пряко следствие от употребата на тютюн”, категоричен беше представителят на СЗО, който призова за решителни мерки от страна на държавата и на цялото общество.
Подобрения на мерките за ограничаване на тютюнопушенето
Предложенията за промени в Закона за здравето, изготвени от МЗ през лятото на 2018 г., са в подкрепа не само на непушачите, но и на самите пушачи, подчерта заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова при откриването на форума: “Всяка мярка, която ще попречи на пушача да изпуши 10 цигари с едно питие, ще има ефект за него”. Йорданова изрази подкрепа от страна на здравното ведомство за намаляването на вредите от тютюнопушенето в България.
Предложенията, свързани със забраната за пушене на закрити обществени места, предвиждат санкции за управители на заведения, допуснали нарушение, затваряне на заведения при системни нарушения, разширяване на органите, ангажирани с контрола на забраната, както и стриктно дефиниране на понятието “закрито обществено място”, обобщи д-р Тонка Върлева, директор на дирекция “Промоция и профилактика на болестите и зависимостите” към Министерството на здравеопазването.
Предложенията на МЗ получиха широка подкрепа от участниците на кръглата маса, сред които Георги Ралчев от дирекция “Пазарни мерки и организация на производители” към Министерството на земеделието и храните и Джейн Муита, представител на УНИЦЕФ за България. Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов също се обяви в подкрепа на инициативи, които целят да отклонят децата от тютюнопушенето. Подкрепа и допълнителни предложения за оптимизиране на контрола над тютюнопушенето изрази и д-р Маша Гавраилова от името на гражданската инициатива “България без дим”.
Подобряване на контрола очаква и обществото. Според представени данни от национално представително изследване на “Екзакта рисърч груп” в края на 2018 г. действащата забраната за пушене на обществени места подкрепят 71% от българите. Освен това 58% от пушачите и 87% от непушачите подкрепят въвеждането на по-строг контрол и ефективно прилагане на забраната.
Освобождаване от тютюневата реклама
За да изпълни ангажиментите си към Рамковата конвенция за контрола на тютюна, България трябва да забрани и рекламата на тютюневи и свързаните с тях изделия, подчерта д-р Маша Гавраилова, председател на сдружение “България без дим”. В съвместно предложение на сдружението и на Коалицията за живот без тютюнев дим се предлага комплексни мерки за ограничаване на въздействието на рекламните и послания и маркетинговите трикове на тютюневата индустрия.
“Функцията на всяка реклама е да продава на повече хора, по-често, по възможност за повече пари. Целта на рекламата на цигари е да продава цигари”, категоричен беше рекламистът Радослав Бимбалов. Ограничаването на рекламата, промоцията и спонсорството на тютюневи изделия е в основата на отстраняването на деградиращото въздействие на търговската комуникация на тютюневата индустрия, заяви Павел Антонов от мрежата за гражданско действие БлуЛинк, член на коалицията.
Според данните на “Екзакта”, расте делът на хората, които са против това подрастващите да виждат външни реклами на тютюневи изделия, като през 2018 г. възлиза на 79%.
Новите оръжия на тютюневата индустрия
Най-агресивните рекламни кампании у нас в момента са на новите енергонаграеваеми тютюневи изделия (ЕНТИ), стана ясно на кръглата маса. Участниците изразиха очакване в резултат от всички законодателни промени, които се обсъждат, да не останат възможности за заобикаляне на действащата забрана за реклама на тютюневи изделия. Ликвидиране на рекламата, промоцията и спонсорството на тютюневи изделия е част от задълженията на България по Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна. “Необходимо е да сложим край на агресивната реклама на новите продукти, в противен случай след години ще имаме армия от зависими млади хора”, категорична беше доц. д-р Антоанета Манолова, началник на отдел “Детско и младежко здраве” към Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).
ЕНТИ както и останалите нови продукти, които агресивно налага на пазара тютюневата индустрия, не носят по-нисък здравен риск, подчерта доц. МаноловаМанолова. В новите нагреваеми тютюневи продукти се съдържат същите канцерогенни субстанции като в традиционните цигари, както и никотин. Според тютюневата индустрия тези нива са по-ниски, отколкото в традиционните цигари”, но “половин чаша отрова все пак е отрова”, предупреди д-р Сила .
По данни на СЗО, новите нагреваеми тютюневи продукти са обект на различни регулации в световен мащаб. В Австрия рекламата и промоцията им са забранени, а производителите са задължени да докладват за количеството и вида на съставките и ефектите им върху здравето. В Израел е забранена употребата им на закрити обществени места, регулациите и данъчното облагане са сходни с тези на традиционните цигари, а всички послания, които ги определят като по-малко вредни, са забранени.