Министърът на здравеопазването на австралийския щат Куинсленд е отворен към идеята за бъдеща забрана за тютюнопушене за родените след 2001 г., съобщи „Гардиън”. На този етап Каменрън Дик изчаква резултата от новите законодателни мерки срещу пушенето.
Съветът за борба с рака на Куинсленд предложи пълна забрана за пушене на децата, родени след 2001 г., за да се стигне пълното спиране на пушенето. Камерън Дик каза, че е готов да обсъди идеята на Съвета, въпреки очевидните пречки, включително трудностите по изпълнението. „Може да има нежелани последствия – трябва да се обмислят различните проблеми, особено в туристическите райони като Златния бряг”.
Изпълнителният директор на Съвета за борба с рака на Куинсленд, проф. Джеф Дън, приветства твърдата позиция на правителството за борба с тютюнопушенето, но постави под въпрос възможността да направи повече за поетапното тотално спиране.
„Това би означавало, че на младите хора, които навършват 15 години сега никога няма да им бъде законно разрешено да пушат – което осигурява чиста пътека към края на бича на цигарите”, каза Дън. „Едно нещо е сигурно – нашият неуспех да предприемем действия днес, утре ще обремени децата ни с дълг и болести, свързани с тютюна.”
„При запознаване с такива намерения просто на човек му става много тъжно, като вижда действията, които предприемат другите държави в името на опазване на здравето на своите граждани и какво правим ние в България. На светлинни години сме от Австралия, Канада, Великобритания”, коментира д-р Маша Гавраилова от „България без дим”.
Според д-р Гавраилова на този етап такава мярка е неприложима у нас, тъй като в обществото не е постигнато съгласие за вредите от тютюнопушенето, а всяка забрана се възприема като нарушаване на личните свободи. „Държавата печели от акцизите на тютюневите изделия и не предприема мерки за превенция, не създава условия децата да не пропушват, а тези, които пушат, да има заведения, в които да се лекуват. У нас не са създадени минимални предпоставки за много по-елементарни профилактични мерки. Ние можем само да мечтаем за това, което правят в Австралия, но това показва, че тези мерки са реално приложими”, допълва експертът.
Парламентът на Куинсленд наскоро прие законови мерки за забрана за пушене на спирките на автобусите и такситата, открити пешеходни търговски центрове, в близост до детски заведения, детски скейт паркове и на детски спортни събития.
Камерън Дик заяви, че през последните 15 години процентът на възрастните, които пушат ежедневно, са спаднал от 30% на 15%. „Очевидно пушенето става неприемливо за обществото в Куинсленд”, допълва още министърът.