Днес, 19.02.2019 г., точно девет години след възникването на Гражданската инициатива „България без дим“, Коалиция за живот без тютюнев дим, която обединява организации, борещи се за ограничаване на тютюнопушенето в България, приветства препотвърдената позиция на Световната здравна организация (СЗО) да отхвърли всякакво партньорство с Фондацията за свят без тютюнев дим (ФСБТД – Foundation for Smoke Free World). Изявлението на СЗО е в резултат на неотдавнашното обръщение на Фондацията към Изпълнителния комитет на СЗО относно възможността за потенциално партньорство.
Генералният директор на СЗО, д-р Тедрос Аханом Гебрейесиус, заяви на 144-та сесия на Изпълнителния комитет на СЗО, че СЗО продължава да се ангажира с пълното прилагане на Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна (РККТ) – глобален договор, който задължава държавите, освен всичко останало, да защитават правителствата си от вмешателството на тютюневата индустрия.
Коалицията за живот без тютюнев дим също призовава правителството, изследователските институти, както и отделни изследователи да отхвърлят финансиране от субекти, финансирани от тютюневата индустрия като Фондацията за свят без дим. „Ние се присъединяваме към призива на СЗО към правителствата и научноизследователските институции да избягват всякакви перспективи за получаване на подкрепа или финансиране на изследванията си от тютюневата индустрия, както и от онези, които подкрепят нейните интереси. Фондацията за свят без дим се финансира изцяло от Филип Морис Интернешънъл (ФМИ) – компания, която продължава да печели милиарди за сметка на тези, които стават жертви на тютюневата зависимост. Нашата загриженост е, че Фондацията ефективно реализира стратегията на ФМИ за по-нататъшно корпоративно развитие, което включва и популяризирането на нейните нови нагреваеми бездимни тютюневи изделия, и разширяване на пазара им, в който ФМИ се стреми да доминира”, каза д-р Гергана Гешанова, председател на Коалиция за живот без тютюнев дим.
РККТ на СЗО, първият в света световен здравен договор, гласи: „При определянето и прилагането на своите политики в областта на общественото здраве по отношение на контрола върху тютюна, страните трябва да действат в защита на тези политики от търговски и други интереси на тютюневата индустрия, в съответствие с националното законодателство”.
Глобалната организация за контрол на тютюневите изделия СТОП („Спиране на тютюневите организации и продукти“ – Stopping Tobacco Organizations and Products), инициира отворено писмо до СЗО, подкрепено от над 300 организации и експерти от целия свят. Целта на това писмо бе да оспори новите претенции на Фондацията за свят без дим, насочени срещу предупреждението на СЗО от 2017 г., правителствата и общественото здравеопазване да не сътрудничат с тази фондация.
На 6 февруари 2019 г. СТОП приветства СЗО за отново потвърдената позиция и „призова изследователи и правителства, които понастоящем са обект на внимание от страна на Фондацията, също да признаят, че тази фондация, спонсорирана от ФМИ, няма място нито в науката за общественото здраве, нито в изработването на здравните политики.“