Народните представители да не приемат, поддържат или одобряват каквото и да е предложение от страна на тютюневата индустрия, свързано с политиките за борба против тютюнопушенето, предвижда предложение за промени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внесени от Коалицията за живот без тютюнев дим. В писмо до председателя на Временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание Данаил Кирилов, Коалицията предлага да бъдат включени изисквания, съобразени с Рамковата конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация, подписана и ратифицирана от България.
Позовавайки се на чл. 5.3 от Конвенцията и приетите Ръководни принципи по него, Коалицията за живот без тютюнев дим предлага в Правилника на парламента да бъдат разписани ясни изисквания, задължаващи депутатите да декларират преки интереси, свързани с тютюневата индустрия, както и да бъде регламентирана забрана за получаване от депутатите на подаръци или извършване на услуги от тютюневата индустрия.
Според Ръководните принципи по чл. 5.3. на Рамковата конвенция на СЗО е необходимо в Избирателния кодекс да бъдат включени мерки, които да забраняват финансирането на политически партии, кандидати или предизборни кампании от страна на тютюневата индустрия.
Според чл. 5, т. 3 от Конвенцията „при изработването и прилагането на политиките за обществено здраве по отношение на контрола на тютюна, страните-членки трябва да предприемат действия, които да предпазват тези политики от търговските и други интереси на тютюневата промишленост при спазване на националното законодателство“.
„За съжаление през последните години сме свидетели на пряка намеса и прокарване интересите на тютюневата индустрия при решаване на въпроси, касаещи общественото здраве“, се казва в писмото на Коалицията до Данаил Кирилов. Коалицията напомня, че със закон, приет от 40–то Народно събрание на 18.10.2005 г., България ратифицира Рамковата конвенция за контрол на тютюна и от 5.02.2006 г. тя е в сила за България. Оттогава тя е част от законодателството.
„Народното събрание трябва да даде пример за законност и да предприеме дългоочакваните от обществото действия за озаптяване на тютюневата индустрия, която безскрупулно прокарва влиянието си в политическите партии, медиите, институциите на държавата и Парламента“, заяви председателят на Коалицията за живот без тютюнев дим д-р Гергана Гешанова.
„България е пример за такава пряка намеса на тютюневата индустрия, която се случи като по учебник през 2010 г., когато беше отменена пълната забрана за тютюнопушене на обществени места, и през 2016 г., когато под натиска на тютюневата индустрия беше оттеглен внесеният законопроект за пълна забрана на рекламата, промоцията и спонсорството на тютюневите изделия“, отбеляза д-р Маша Гавраилова, старши експерт по политиките към Коалицията за живот без тютюнев дим и председател на Сдружение „България без дим“.