Двуметрова цигарена кутия промени облика си от познатия стандартен вид през комбинираните здравни предупреждения до опростената опаковка. Трансформацията се случи на 29 май в градинката пред Народния театър в София като част от честването на Световния ден без тютюнопушене на Световната здравна организация (31 май). Събитието беше организирано от Коалицията за живот без тютюнев дим и гражданската инициатива “България без дим”.
Тази година темата на 31 май, определена от Световната здравна организация (СЗО) е “Подгответе се за опростената опаковка”.
С помощта на стикери, наподобяващи пъзел, огромният макет постепенно промени облика си, като кутията с измислената марка “Табакъ” от обичайна за пазара се превърна в опростена. Промяната привлече вниманието на минувачите и предизвика любопитсво към новия вид на кутията.
“Опростена опаковка е тази, при която е забранено използването на лога,брaндиращи образи, символи, цветове, друг текст или каквато и да е промоционална информация, а всички опаковки и марки използват един и същ цветови фон”, разясни д-р Маша Гавраилова от “България без дим”.
“Макар че в България сме още много далеч от въвеждането на опростената опаковка, е важно да говорим за нея, тъй като това е форма на реклама, а тя доказано предразполага към тютюнопушене”, категорична е д-р Гергана Гешанова от “България без дим”. Според д-р Гешанова у нас няма никаква информация за новата практика, като тя не е позната дори на много от медиците.
Интерес у хората предизвика и втората фаза на трансформацията, която показа как би изглеждала кутия на “Табакъ” с комбинираните здравни предупреждения. Гражданите задаваха въпроса защо на пазара все още не могат да се намерят кутии със стряскащите изображения, показващи здравните последици от пушенето, въпреки че вече са в сила и в България.
“От 20 май 2016 г. у нас се произвеждат кутии с комбинирани здравни предупреждения според Евроейската директива за тютюневите изделия и Закона за тютюна, но те ще се появят на пазара по-късно, тъй като тютюневите компании имат едногодишен гратисен период, в който могат да продават кутиите, произведени преди 20 май”, разясни д-р Гавраилова.
Здравните последици от тютюнопушенето върху дихателната система се потвърдиха от проведени на място измервания на основни дихателни параметри. Резултатите на участвал в изследването пушач показаха изключително занижени показатели на белите дробове, като рязко конрастираха с резултатите на непушачи.
Присъстващите на събитието граждани изразиха подкрепа и за пълна забрана на рекламата, промоцията и спонсорството на тютюневи изделия. За три часа около 130 души вписаха имената си в подписка за забраната, инициирана от “България без дим”. Сдружението създаде и петиция, озаглавена “Не на рекламата на тютюневи продукти”.
Специални гости на събитието бяха д-р Михаил Околийски – ръководител на офиса на СЗО за България, проф. Иван Черноземски и д-р Стефан Константинов – бивши министри на
здравеопазването и радетели на борбата срещу тютюнопушенето. Участие в организацията на събитието взеха представители на кампанията „Екс пушачите” на Европейската комисия в България, членове на Асоциацията на студентите медици и много доброволци.