Обекти за продажба на дребно продават и рекламират тютюневи изделия в над 96% от училищните райони в София, сочат данни от международно проучване на Центъра за глобален контрол на тютюна към Института за обществено здраве – „Блумбърг“ към университета „Джонс Хопкинс“. Изследването на престижния частен изследователски университет от САЩ е осъществено в София в периода 11-14 април 2017 г. За нуждите му, анкетьори са обходили районите с радиус 250 метра около 87 училища, като са установили 452 обекта за продажба на дребно. В 350 от тези обекти са се продавали тютюневи изделия.
Пълният текст на изследването е достъпен тук.
По данни от изследването, тютюневи изделия са се продавали в:
82.3% от малките магазини
94.9% от будките
12.9% от кафенетата, баровете и ресторантите
98.1% от супермаркетите
92.2% от големите вериги магазини
85.7% от бензиностанциите и
100.0% от магазините за продажба на тютюневи изделия.
Според данните, деветдесет и четири (около 26.9%) от обектите са били видими от границите на училищата. Обекти за продажба на дребно, в които се продават тютюневи изделия са установени в 84 (96.6%) от изследваните училищни райони.
В 99.1% от обектите тютюневите изделия са изложени пред погледите на купувачите, като най-често рафтовете с тютюневи изделия се поставят в зоната зад касиера (63.1%). Забелязва се, че тютюневите изделия се поставят непосредствено до захарни изделия, закуски или сладки напитки (43.4%).
Почти 80% от търговците на дребно използват някакъв вид рекламни материали, за да рекламират тютюневи продукти. Най-често срещаната рекламна тактика е чрез печатни материали (65.1%), използването на английски думи (38.6%) или използването на светлини (27.1%).
Специални промоции са наблюдавани в 18% от обектите за продажба на дребно, специални или лимитирани серии кутии цигари в 9.7% от обектите, а брандирани продукти в 8.3%.
Тютюневи изделия с аромати са намерени в 75.1% от обектите за продажба на дребно, като ментоловите цигари са най-разпространените от ароматните цигари (74.0%), а цигари с ароматни капсули са забелязани в 48.9% от търговските обекти.
Сред 350-те обекта, предлагащи тютюневи изделия, са забелязани 25 различни вида марки цигари по щандове, върху рекламни материали или като част от промоции. Най-често забелязваната марка е Victory (66.6%), следвана от Eva (59.7%), King’s (56.9%), Karelia (54.0%) и Merilyn (48.0%).
Рекламни материали, промоции и тютюневи продукти, видими и извън местата за продажба, са забелязани в 59.1% от търговските обектите, като излагане на тютюневи изделия (46.9%) в обектите и рекламни материали (41.1%), са най-често срещаните маркетинг дейности.
В Заключението към проучването се посочва, че за да се защити здравето на всички граждани и най-вече това на децата, България трябва да направи забраната за рекламиране на тютюневи продукти по-всеобхватна, така че тя да включва забрана за излагането на тютюневи продукти и рекламирането в местата за продажба. Излагането на продукти и рекламите са най-често срещаните маркетинг практики, които се забелязват от децата, преминаващи покрай тях. Предходни изследвания показват, че колкото повече децата са изложени на рекламни материали, толкова по-вероятно е те да пропушат и закона в сегашната му форма не защитава децата от тази потенциална опасност. Приемането и прилагането на една пълна забрана на излагането, рекламата и промоцията на тютюневи изделия в местата за продажба би отговорила на препоръките на Рамковата конвенция за контрол на тютюна и по-успешно би постигнала целта – да предпази обществото от вредата на тютюневите изделия.