За ефективни мерки за превенция и подобряване на общественото здраве призоваха Офисът на Световната здравна организация в България, Коалицията за живот без тютюнев дим, гражданската инициатива „България без дим“ и Асоциацията на студентите медици в България на Световния ден без тютюнопушене. Организациите отбелязаха 31 май със съвместно събитие пред Народния театър в София, където предоставяха информация и съвети за отказване от тютюнопушенето.
Тази година темата на 31 май, определена от Световната здравна организация (СЗО) е “Тютюнът – заплаха за развитието”.
Д-р Скендер Сила, представител на СЗО в България, отбеляза негативния ефект, който тютюнопушенето оказва върху икономическото развитие на страните, като само един аспект от него са средствата, инвестирани в лечение на болести, причинени от тютюнопушене.
Според д-р Сила, СЗО има волята да работи с всички заинтересовани страни, включително с гражданския сектор, за изготвяне на закон за контрол на тютюна и постигане на позитивна промяна в полза на общественото здраве. Д-р Михаил Околийски, експерт в офиса на СЗО в България, даде пример със специализиран закон за борба с тютюнопушенето, приет наскоро в Словения, който разглежда всички законови актове на европейско ниво и би могъл да случи като добра база за изготвяне на специализиран закон и у нас.
В България има над 2.1 милиона пушачи, като, според очакванията, в 1 милион от случаите ще се стигне до преждевременна смърт, причинена от тютюнопушенето, отбеляза с тревога д-р Сила.
В негативните ефекти на тютюнопушенето върху белите дробове се убедиха и софиянци. На традиционно събитие пред Народния театър бяха извършени безплатни измервания на основни дихателни параметри – белодробен обем и еластичност, насищане на кръвта с кислород, концентрация на въглероден монооксид в издишания въздух и концентрация на карбоксихемоглобин в кръвта.
Експерти от гражданската инициатива „България без дим“, представители на Асоциацията на студентите медици в България – АСМБ, и много доброволци разясняваха резултатите от измерванията на пушачите и даваха информация и съвети за отказване от тютюнопушенето.
„Като студенти по медицина имаме мотивация за такива кампании, защото това ни дава възможност да подобрим здравето на хората още преди да сме завършили. Подкрепяме тази инициатива, защото осъзнаваме, че тютюнопушенето е причина за голям процент от социалнозначимите заболявания“, коментира Катерина Льончева, локален отговорник по обществено здраве към Асоциацията на студентите медици в България – София.
Според Льончева, кампанията за 31 май оказва влияние върху съзнанието на пушачите и ги мотивира да спрат да пушат, като нагледно им показва разликите между техните белодробни показатели и тези на непушачите.
Д-р Михаил Околийски, смята, че успешен метод за подобряване на общественото здраве, който липсва у нас, е специализираното обучение в училищата, което да дава на децата знания за вредите от цигарите, но и посланието, че пушенето не е модерно, а в западноевропейските страни пушенето сред децата е маргинализирано.
Д-р Околийски напомни, че в България все още не е забранена външната реклама на тютюневи продукти, което е в противоречие с Рамковата конвенция за контрол на тютюна, която България е подписала и ратифицирала. „Индустрията използва много хитри методи, за да достигне до умовете както на пушачите, така и на хората, които все не са стигнали до представата, че това е нещо атрактивно“, коментира д-р Околийски. Той подчерта, че гражданският сектор има огромна роля и възможност за действие в тази насока, но трябва да бъде подкрепен и от държавата.
През февруари 2017 г. Коалицията за живот без тютюнев дим постави началото на на креативна застъпническа кампания с подкрепата на рекламна агенция The Smarts, под надслов: “Рекламата на цигари им продава цигари“, като призова за политическа воля за освобождаване на децата и младежите на България от тютюневата реклама.